{ }

NOVINKY

Senzor zachrání zvíře před žacím strojem

24. 09. 2017

Senzor zachrání zvíře před žacím strojem

Rakouský výrobce Pöttinger, který se zabývá mimo jiné výrobou žacích strojů, dostal stříbrnou medaili za inovaci Agritechnica 2017. Ocenění dostal za senzor Sensosafe.

TIP: První autonomní sklizňová linka na světě

Začátkem období kosení, žijí na loukách a polích volně žijící živočichové, jako jsou například srnčata. Ty často ale nejsou v porostech vidět a bohužel někdy naleznou smrt pod žacím strojem a následně je sklízené krmivo v tomto místě znečištěno. Mezi předcházení takové události patří skupinové ohledání plochy těsně před sečením nebo použití různých metod. Jelikož je to ale časově velmi náročné a toto citlivé téma se řeší i v zahraničí, přichází samotní výrobci zemědělské techniky s řešením, jak zachránit zvíře před sekačkou.

agritechnica-crop539e17ecc420e74c.jpg

Senzor Sensosafe od firmy Pöttinger je instalován přímo na žacím stroji a detekuje během sečení divoká zvířata prostřednictvím optických infračervených senzorů s integrovaným LED osvětlením. Jakmile snímač infračerveného záření zjistí skryté zvíře, vysílá se signál k hydraulice sekačky a sekačka se automaticky zvedne. Objevené divoké zvíře zůstává bez poškození, též krmivo, které se má sklízet, není znečištěno. Infračervené senzory, vyvinuté speciálně pro tuto aplikaci, umožňují systému detekovat skryté překážky optimálně i za denního světla a vysokého slunečního záření. Senzor dokáže rozlišovat mezi srnčetem a jinou překážkou, jako například krtinou.

Od roku 2015 pracují i další výrobci žacích strojů na systémech pro detekci zvířat v poli. Více informací

Autor: Milan Jedlička, Agroportal24h.cz, agroportal24h@seznam.cz, foto - Pottinger

Novinky (výpis všech)