{ }

NOVINKY

Použití elektřiny při boji proti plevelům se stává stále populárnější

03. 01. 2018

Použití elektřiny při boji proti plevelům se stává stále populárnější

Švýcarsko-německá firma Zasso představuje technologii, která využívá elektřinu při boji proti plevelům. Technologie pracuje velmi jednoduše a nahrazuje totální herbicidy.

Kluzný kontakt (kladný pól) se dotýká rostliny a vysílá proud přes rostlinu a kořeny do půdy. Druhý kontakt (záporný pól) uzavře obvod. Proud poškozuje buněčnou stěnu zasažených rostlin a rostlina se následně vysuší.

Zařízení je zavěšeno do předního závěsu traktoru a má pracovní šířku 2,60 metrů. Za traktorem se nachází generátor o výkonu 60 kW, který generuje střídavý proud pomocí kloubového hřídele. Dva transformátory převádějí střídavý proud na vysokofrekvenční pulzní stejnosměrný proud s napětím 5 000 až 15 000 voltů. Stroj vyžaduje výkon od 20 do 30 kW (27 až 41 k) na metr pracovní šířky. Rychlost jízdy se pohybuje od 3 do 5 km/h. Pokud je na místě více plevele, musíte zpomalit.

Zda je elektrické eliminování plevele lepší pro životní prostředí, než chemické je otázka. Spotřeba traktoru při vysoké zátěži je totiž až 30 litrů nafty na hektar.  

Autor: Milan Jedlička, Agroportal24h.cz, agroportal24h@seznam.cz, foto - Zasso

Tématické tagy

Ostatní Ochrana rostlin Zasso

Novinky (výpis všech)